سوگند به روز وقتی نور می گیرد و به شب وقتی آرام می گیرد که من نه تو را رها کرده‌ام و نه با تو دشمنی کرده‌ام.

(ضحی 1-2)

افسوس که هر کس را به تو فرستادم تا به تو بگویم دوستت دارم و راهی پیش پایت بگذارم او رابه سخره گرفتی.

(یس 30)

و هیچ پیامی از پیام هایم به تو نرسید مگراز آن روی گردانیدی.

(انعام 4)

و با خشم رفتی و فکر کردی هرگز بر تو قدرتی نداشته ام.

(انبیا 87)

ومرا به مبارزه طلبیدی و چنان متوهمشدی که گمان بردیخودت بر همه چیزقدرت داری.

(یونس 24)

و این در حالیبود که حتی مگسی را نمی توانستی و نمی توانی بیافرینی و اگر مگسی از تو چیزی بگیرد نمی توانی از او پس بگیری.

(حج 73)

پس چونمشکلات ازبالا و پایین آمدند وچشمهایت از وحشت فرورفتند و تمام وجودت لرزید چه لرزشی، گفتم کمک هایم در راه است و چشم دوختم ببینم که باورم میکنی اما به من گمانبردی چه گمان هایی.

( احزاب 10)

تا زمین باآن فراخی بر تو تنگ آمدپس حتی از خودت هم به تنگ آمدی و یقین کردی که هیچ پناهی جز من نداری، پس من بهسوی تو بازگشتم تا تو نیز به سوی من بازگردی، که من مهربانترینم در بازگشتن.

(توبه 1)

وقتی در تاریکی هامرابه زاری خواندی که اگر تو را برهانمبا من می‌مانی، تو را از اندوه رهانیدم امابازمرابا دیگری در عشقت شریک کردی.

(انعام63-64)

این عادت دیرینه ات بوده است، هرگاه که خوشحالت کردم از من روی گردانیدی ورویت را آن طرفی کردی و هروقت سختی به تو رسید از من ناامید شده‌ای.

(اسرا 83)

آیا من برنداشتم از دوشت باری که می شکست پشتت؟

(سوره شرح 2-3)

غیر از منخدایی که برایت خدایی کرده است ؟

(اعراف 59)

پس کجا می روی؟

(تکویر 26)

پس از این سخن دیگر به کدام سخن می خواهی ایمان بیاوری؟

(مرسلات 50)

چه چیز جز بخشندگی امباعث شد تا مرا که می بینی خودت را بگیری؟

(انفطار 6)

مرابه یاد می آوری ؟ من همانم که بادها را می فرستم تا ابرها رادرآسمان پهن کنندو ابرها را پاره پارهبه هم فشرده می کنم تاقطره ای باران ازخلال آن ها بیرون آید و به خواست منبه تو اصابت کند تاتو فقطلبخند بزنی و این در حالی بود که پیش از فرو افتادن آن قطره باران، ناامیدی تو را پوشانده بود.

(روم 48)

من همانم که می دانم در روز روحت چه جراحت هایی برمی دارد و در شب روحت رادر خواب به تمامی بازمی ستانمتا به آن آرامش دهم و روز بعد دوباره آن را به زندگی برمی انگیزانم و تا مرگت که به سویم بازگردی به این کارادامه می دهم.

(انعام 60)

من همانم که وقتی می ترسی به تو امنیت می‌دهم.

(قریش 3)

برگرد، مطمئن برگرد، تا یک بار دیگر با هم باشیم.

(فجر 28-29)

تا یکبار دیگه دوست داشتن همدیگر را تجربه کنیم.

تفسیر مثنوی معنوی اثر مولانا جلال الدین بلخی / شماره 1

خوش شانسی ؟ بد شانسی ؟ کسی چــه میداند ؟

راز گهر بار جهان هستی از مولانا جلال الدین بلخی

,تو ,پس ,کردی ,هم ,نمی ,    ,به تو ,تو را ,من همانم ,که می

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

خدای خوبی ها مجله مد و آرایش نقد های درخواستی فیلم و سریال از شما وردپرس فارسی دیجیـت تغذیه در سلامتی و تناسب اندام تجهیزات پزشکی Enterprise ایران مارکت